Biçer-san oparatörlük kursu

19 Haziran 2024 Çarşamba

 Vize Halk Eğitim Merkezince, 78 saat sürecek olan "Biçerdöver Operatörü Yetiştirme Kursu" açıldı. 


Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Sağlam, Halk Eğitim Merkezi Salonu'ndaki kursun açılışında yaptığı konuşmada, kursun sonunda biçerdöverle tarımsal ürün hasadı yapanların daha bilgili, eğitimli ve belgeli birer operatör olacaklarını belirtti. 

Yetişmiş biçerdöver operatörlerinin dane kaybını asgari düzeye indireceğini ve ülke ekonomisine katkı sağlayacaklarını ifade eden Sağlam, "Kursun sonunda yapılacak olan sınavlarda başarılı olan kursiyerlere operatörlük sertifikası vereceğiz. Kullanıcılar bu sertifika ile trafik bürosuna başvurduğu takdirde 'G' sınıfı ehliyet alabilecekler" dedi. 

Kurs öğretmeni ziraat mühendisi Mustafa Kurnaz da şunları söyledi: 

"Yıl boyunca alın teri dökerek bu ürünleri yetiştiren üretici emeğinin hasat esnasında biçerdöver kullanıcılarının dikkatsiz tutumları ve belgesiz biçerdöver sürücülerinin istihdam ettirilmesinden dolayı ürünlerinde dane kaybı meydana gelmektedir. Hububat hasat döneminde oluşturulan biçerdöver kontrol ekipleri tarafından düzenli denetimler yapılmaktadır. İlçemizdeki biçerdöver sahiplerinin ve il dışından gelerek ilçemizde hasat yapacak biçerdöver sahiplerinin mutlaka operatör belgesi bulundurma zorunluluğu vardır. Bu belge olmadan faaliyet gösteren biçerdöverlere gerekli cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Bu kurs ile vatandaşlarımızın bu sıkıntıları da çözülmüş olacak." 

Kırklareli'nden Doğa Mühendislik ve Tarımsal Danışmanlık iş yeri sahibi ziraat mühendisi Mustafa Kurnaz tarafından verilen biçerdöver kursuna, Vize ve Saray bölgesinden 21 kursiyer katıldı. 13 gün sürecek biçerdöver kursunda, pratik ve uygulamalı olarak eğitim verilecek. 

 

BİÇER-SAN Zirai Aletler San. Tic. Ltd. Şti.

Merkez : Gazi Kemal Mah. Adnan Kahveci Caddesi No:43-47 Babaeski / KIRKLARELİ
Telefon : 0 288 512 51 23   |  Fax : 0 288 512 65 34

Şube : Fatih Caddesi Sanayi Sitesi No:67-69 Ahmetbey Kasabası Telefon : 0 288 423 23 22

Şube : Köprübaşı Sanayi Sitesi 3. Blok No:15-16 Lüleburgaz Telefon : 0 288 412 50 05

E-Posta : info@bicer-san.com